Olej z morských rias s obsahom omega-3 je jednou z našich najsilnejších zbraní

Olej z morských rias s obsahom omega-3 je jednou z našich najsilnejších zbraníAko bohatý zdroj dôležitých omega-3 mastných kyselín je známy predošetkým rybí olej. Existuje však hromada rastlinných potravín, ktoré mu môžu obsahom omega-3 konkurovať. Najlepším príkladom sú morské riasy. A Mana ich obsahuje viac než dosť.

Prečo získava rybí olej oveľa viac pozornosti než iné zdroje omega-3? Odpoveď je, že omega-3 mastné kyseliny v rybom oleji poskytujú telu odlišné benefity ako omega-3 z rastlín. Rastlinné zdroje totiž obsahujú iba jeden druh omega-3, a to kyselinu alfa-linolénovú (ALA), zatiaľ čo rybí olej obsahuje kyselinu eikozapentaénovú (EPA) a dokosahexaenovú (DHA).

V nasledujúcom texte vysvetlíme, aký je medzi nimi rozdiel a prečo sú omega-3 mastné kyseliny rastlinného pôvodu jednou z našich najsilnejších zbraní.


ALA omega-3 mastné kyseliny sú základnými stavebnými kameňmi omega-3 mastných kyselín EPA a DHA. Preto pri konzumácii omega-3 a omega-6 v správnom pomere dokáže organizmus previesť ALA na EPA, ktoré prinášajú množstvo výhod. EPA napríklad pomáhajú predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam u ľudí so zvýšenou hladinou triglyceridov. 

Ak sa v tele tvorí dostatočné množstvo EPA omega-3, prebytok sa môže previesť na DHA omega-3. A iba pre jednoduché vysvetlenie významu DHA – omega-3 mastné kyseliny tvoria 30 % mozgu a až 97 % z nich sú DHA. 

MANA OBSAHUJE EPA AJ DHA

Nasledujúce dve tvrdenia sú vedecky podložené (zdroj tu).
  1. Denný príjem 250 mg EPA a DHA prispieva k udržaniu správnej funkcie srdca.
  2. Denný príjem 250 mg DHA prispieva k udržaniu správnej funkcie mozgu a k zdravému zraku. 

Mnoho ľudí konzumuje priveľa omega-6 mastných kyselín v porovnaní s omega-3, čo organizmu komplikuje produkciu EPA a DHA. Typickým príkladom sú orechy. Takmer všetky druhy – okrem vlašských a makadamových – obsahujú veľké množstvo omega-6 v porovnaní omega-3. To isté možno povedať o olivovom a slnečnicovom oleji. Navyše, keď sa tieto oleje, prípadne orechy zahrievajú, aj to malé množstvo omega-3, ktoré obsahujú, oxiduje. Všeobecne platí, že ktokoľvek, kto neje za studena lisovaný ľanový alebo repkový olej, surové konopné semená, mleté chia semená alebo vlašské orechy a súčasne sa vyhýba slnečnicovému alebo olivovému oleju, má buď nedostatok ALA omega-3, alebo priveľa omega-6.

Chia a ľanové semená obsahujú veľké množstvo omega-3, zatiaľ čo slnečnicové semienka a mandle sú bohaté na omega-6. 

Ak organizmus nemá dostatok ALA omega-3, telo nie je schopné vytvárať EPA alebo DPA. Najbezpečnejším riešením je teda priama konzumácia EPA a DHA. Ako už bolo uvedené, ľahkým zdrojom EPA a DHA omega-3 je rybí olej. Problém však spočíva v tom, že ryby dnes konzumujú značné množstvo plastov a sú často kontaminované ťažkými kovmi Mastné dravé ryby ako tuniak alebo makrela navyše akumulujú znečisťujúce látky. Tuk z týchto rýb sa potom spracováva na rybí olej. Samozrejme, nájdu sa spoločnosti, ktoré škodlivé látky dôsledne filtrujú, otázkou však stále zostáva, či je etické pokračovať v takom rozsiahlom rybolove ako doteraz.

Zjednodušene povedané, rybí olej z ekologického hľadiska nedáva zmysel a predstavuje potenciálnu hrozbu pre ľudské zdravie. Ak sa chceme skutočne tešiť zo zdravotných výhod EPA a DHA, mali by sme sa pozrieť na začiatok potravinového reťazca, pretože ryby tieto mastné kyseliny samy nevyrábajú – získavajú ich z jedla.

Šalát z morských rias wakame je predovšetkým v Ázii neodmysliteľnou potravou. V západných kultúrach sa však podáva zriedka.

Ryby získavajú EPA a DHA omega-3 mastné kyseliny z morských rias – ide o jediný čisto rastlinný zdroj. A našťastie pre človeka môžu byť niektoré riasy ako Schizochytrium lisované do oleja.

Morské riasy sú základným zdrojom EPA a DHA omega-3 mastných kyselín v Mane.

S olejom z mikrorias pritom nie sú spojené žiadne riziká či negatívne faktory. Na jeho výrobu netreba zabíjať žiadne zviera a vyrába sa pomocou sladkovodných turbín, takže je na 100 % bez znečisťujúcich látok z oceánu. Olej z rias je tak maximálne etickou surovinou, ktorá poskytuje dostatočné množstvo EPA a DHA omega-3 mastných kyselín.
Práve preto je olej z mikrorias jednou zo základných zložiek Many. A keďže nevieme o inom alternatívnom jedle na trhu, ktoré by túto zložku obsahovalo, veríme, že olej z morských rias zároveň robí Manu jedinečnou.

Jedna porcia nášho ManaPowderu alebo ManaDrinku dodáva organizmu 9 mg EPA a 221 mg DHA omega-3 mastných kyselín..

Mana Mark 6

ManaPowder™ | Origin | Mark 6

63,00 eur

The Latest posts

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.

Family Pack Mark 8 je tu. Najvýhodnejší spôsob, ako si vychutnať Manu.

Family Pack Mark 8 je tu. Najvýhodnejší spôsob, ako si vychutnať Manu.