Ako bohatý zdroj dôležitých omega-3 mastných kyselín je známy predošetkým rybí olej. Existuje však hromada rastlinných potravín, ktoré mu môžu obsahom omega-3 konkurovať. Najlepším príkladom sú morské riasy. A Mana ich obsahuje viac než dosť.
Prečo získava rybí olej oveľa viac pozornosti než iné zdroje omega-3? Odpoveď je, že omega-3 mastné kyseliny v rybom oleji poskytujú telu odlišné benefity ako omega-3 z rastlín. Rastlinné zdroje totiž obsahujú iba jeden druh omega-3, a to kyselinu alfa-linolénovú (ALA), zatiaľ čo rybí olej obsahuje kyselinu eikozapentaénovú (EPA) a dokosahexaenovú (DHA).
V nasledujúcom texte vysvetlíme, aký je medzi nimi rozdiel a prečo sú omega-3 mastné kyseliny rastlinného pôvodu jednou z našich najsilnejších zbraní.
ALA omega-3 mastné kyseliny sú základnými stavebnými kameňmi omega-3 mastných kyselín EPA a DHA. Preto pri konzumácii omega-3 a omega-6 v správnom pomere dokáže organizmus previesť ALA na EPA, ktoré prinášajú množstvo výhod. EPA napríklad pomáhajú predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam u ľudí so zvýšenou hladinou triglyceridov.
Ak sa v tele tvorí dostatočné množstvo EPA omega-3, prebytok sa môže previesť na DHA omega-3. A iba pre jednoduché vysvetlenie významu DHA – omega-3 mastné kyseliny tvoria 30 % mozgu a až 97 % z nich sú DHA.
Nasledujúce dve tvrdenia sú vedecky podložené (zdroj tu).
- Denný príjem 250 mg EPA a DHA prispieva k udržaniu správnej funkcie srdca.
- Denný príjem 250 mg DHA prispieva k udržaniu správnej funkcie mozgu a k zdravému zraku.
Chia a ľanové semená obsahujú veľké množstvo omega-3, zatiaľ čo slnečnicové semienka a mandle sú bohaté na omega-6.
Ak organizmus nemá dostatok ALA omega-3, telo nie je schopné vytvárať EPA alebo DPA. Najbezpečnejším riešením je teda priama konzumácia EPA a DHA. Ako už bolo uvedené, ľahkým zdrojom EPA a DHA omega-3 je rybí olej. Problém však spočíva v tom, že ryby dnes konzumujú značné množstvo plastov a sú často kontaminované ťažkými kovmi Mastné dravé ryby ako tuniak alebo makrela navyše akumulujú znečisťujúce látky. Tuk z týchto rýb sa potom spracováva na rybí olej. Samozrejme, nájdu sa spoločnosti, ktoré škodlivé látky dôsledne filtrujú, otázkou však stále zostáva, či je etické pokračovať v takom rozsiahlom rybolove ako doteraz.
Zjednodušene povedané, rybí olej z ekologického hľadiska nedáva zmysel a predstavuje potenciálnu hrozbu pre ľudské zdravie. Ak sa chceme skutočne tešiť zo zdravotných výhod EPA a DHA, mali by sme sa pozrieť na začiatok potravinového reťazca, pretože ryby tieto mastné kyseliny samy nevyrábajú – získavajú ich z jedla.
Šalát z morských rias wakame je predovšetkým v Ázii neodmysliteľnou potravou. V západných kultúrach sa však podáva zriedka.
Ryby získavajú EPA a DHA omega-3 mastné kyseliny z morských rias – ide o jediný čisto rastlinný zdroj. A našťastie pre človeka môžu byť niektoré riasy ako Schizochytrium lisované do oleja.
Morské riasy sú základným zdrojom EPA a DHA omega-3 mastných kyselín v Mane.
Jedna porcia nášho ManaPowderu alebo ManaDrinku dodáva organizmu 9 mg EPA a 221 mg DHA omega-3 mastných kyselín..