Vitamin B12, (Kobalamín)

Štruktúra vitamínu B12 je najzložitejšia zo všetkých vitamínov. Molekula je podobná porfyrínovému cyklu, ako je to pri hemových farbivách a chlorofyloch, avšak s kobaltom ako centrálnym atómom. Vitamín B12 sa vyskytuje v niekoľkých hlavných formách, hydroxy-, kyano- a metylkobalamín. Ako kofaktor sa zúčastňuje celej rady enzymatických reakcií. Priemyselne sa tento vitamín vyrába pomocou niektorých rodov baktérií.

Vitamín B12 prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, k normálnej činnosti nervovej sústavy, k normálnemu metabolizmu homocysteínu,  k normálnej psychickej činnosti a k normálnej funkcii imunitného systému. Prispieva tiež k normálnej tvorbe červených krviniek a k zníženiu miery únavy a vyčerpania. Pri konzumácii 5 porcií práškovej Many či Drinku denne je príjem vitamínu B12 vo forme kyanokobalamínu 11 µg.

Užite si Manu aj ako súčasť pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Mana je vhodná pre každého zdravého dospelého jedinca.

Zdroje informácií:

Tolerable upper intake levels for vitamins and minerals, Scientific Commettee on Food, Scientific Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies, EFSA 2006, on-line: http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/efsa_rep/blobserver_assets/ndatolerableuil.pdf

Vitamin and mineral requirements in human nutrition: report of a joint FAO/WHO expert consultation, Bangkok, Thailand, 21–30 September 1998. on-line: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/42716/1/9241546123.pdf

Klinická štúdia:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2010.1756/epdf

The Latest posts

Uži si atraktívne kombinácie Many za skvelú cenu

Uži si atraktívne kombinácie Many za skvelú cenu

Láska naprieč vesmírom: svieža chuť jahôd a zamatová Mana ako dokonalý pár

Láska naprieč vesmírom: svieža chuť jahôd a zamatová Mana ako dokonalý pár

„Go Bananas!" so šialene dobrou banánovou novinkou

„Go Bananas!" so šialene dobrou banánovou novinkou