Vitamin B12, (Kobalamín)

Štruktúra vitamínu B12 je najzložitejšia zo všetkých vitamínov. Molekula je podobná porfyrínovému cyklu, ako je to pri hemových farbivách a chlorofyloch, avšak s kobaltom ako centrálnym atómom. Vitamín B12 sa vyskytuje v niekoľkých hlavných formách, hydroxy-, kyano- a metylkobalamín. Ako kofaktor sa zúčastňuje celej rady enzymatických reakcií. Priemyselne sa tento vitamín vyrába pomocou niektorých rodov baktérií.

Vitamín B12 prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, k normálnej činnosti nervovej sústavy, k normálnemu metabolizmu homocysteínu,  k normálnej psychickej činnosti a k normálnej funkcii imunitného systému. Prispieva tiež k normálnej tvorbe červených krviniek a k zníženiu miery únavy a vyčerpania. Pri konzumácii 5 porcií práškovej Many či Drinku denne je príjem vitamínu B12 vo forme kyanokobalamínu 11 µg.

Užite si Manu aj ako súčasť pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Mana je vhodná pre každého zdravého dospelého jedinca.

Zdroje informácií:

Tolerable upper intake levels for vitamins and minerals, Scientific Commettee on Food, Scientific Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies, EFSA 2006, on-line: http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/efsa_rep/blobserver_assets/ndatolerableuil.pdf

Vitamin and mineral requirements in human nutrition: report of a joint FAO/WHO expert consultation, Bangkok, Thailand, 21–30 September 1998. on-line: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/42716/1/9241546123.pdf

Klinická štúdia:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2010.1756/epdf

The Latest posts

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.

Family Pack Mark 8 je tu. Najvýhodnejší spôsob, ako si vychutnať Manu.

Family Pack Mark 8 je tu. Najvýhodnejší spôsob, ako si vychutnať Manu.