Sodík

Sodík patrí medzi biogénne prvky a je súčasťou ľudského organizmu, kde sa nachádza predovšetkým v extracelulárnych telesných tekutinách vo forme iónu Na +. V ľudskom tele má sodík nenahraditeľnú funkciu na membránach našich buniek. Spolu s draslíkom sa sodík podieľa na chode sodno-draselné pumpy (elektrogenní transmembránový enzým), ktorá udržuje na vnútornej i vonkajšej strane membrány charakteristické nerovnomerné rozloženie týchto dvoch iónov. Rozloženie a transport sodíka a draslíka medzi vonkajším a vnútorným prostredím buniek má podstatný vplyv na vznik a šírenie membránového elektrického signálu nervovými a svalovými bunkami. Správny chod pumpy udržuje ideálnu osmotický tlak vo vnútri buniek, ideálne koncentrácie iónov v krvnom riečisku a neutrálne pH krvi.
Príjem sodíka (soli, chloridu sodného) by nemal byť vyšší ako odporúčané denné množstvo, pretože jeho nadbytok v krvi vedie k hypertenzii, k ochoreniu kardiovaskulárnemu systému a vyššej záťaži obličiek.

Sodík je už prirodzenou súčasťou našich surovín, z ktorých sa Mana Prášok aj Mana Drink vyrába. Naviac pridávame sodík vo forme chloridu sodného.

,, Množstvo minerálov, ktoré sú súčasťou našich surovín, sme stanovili v štátom certifikovaných laboratóriách. Jedine tak sme si istí, že odoberáme kvalitné suroviny bohaté na živiny. ''

Na nutričným štítku je obsah sodíka definovaný ako soľ, teda NaCl. S jednou porciou Many prijmete 1 g soli.

Užite si Manu ako súčasť pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Mana je vhodná pre každého zdravého dospelého jedinca.

Zdroj informácií:

online: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2005.209

 

The Latest posts

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.

Family Pack Mark 8 je tu. Najvýhodnejší spôsob, ako si vychutnať Manu.

Family Pack Mark 8 je tu. Najvýhodnejší spôsob, ako si vychutnať Manu.