Sodík

Sodík patrí medzi biogénne prvky a je súčasťou ľudského organizmu, kde sa nachádza predovšetkým v extracelulárnych telesných tekutinách vo forme iónu Na +. V ľudskom tele má sodík nenahraditeľnú funkciu na membránach našich buniek. Spolu s draslíkom sa sodík podieľa na chode sodno-draselné pumpy (elektrogenní transmembránový enzým), ktorá udržuje na vnútornej i vonkajšej strane membrány charakteristické nerovnomerné rozloženie týchto dvoch iónov. Rozloženie a transport sodíka a draslíka medzi vonkajším a vnútorným prostredím buniek má podstatný vplyv na vznik a šírenie membránového elektrického signálu nervovými a svalovými bunkami. Správny chod pumpy udržuje ideálnu osmotický tlak vo vnútri buniek, ideálne koncentrácie iónov v krvnom riečisku a neutrálne pH krvi.
Príjem sodíka (soli, chloridu sodného) by nemal byť vyšší ako odporúčané denné množstvo, pretože jeho nadbytok v krvi vedie k hypertenzii, k ochoreniu kardiovaskulárnemu systému a vyššej záťaži obličiek.

Sodík je už prirodzenou súčasťou našich surovín, z ktorých sa Mana Prášok aj Mana Drink vyrába. Naviac pridávame sodík vo forme chloridu sodného.

,, Množstvo minerálov, ktoré sú súčasťou našich surovín, sme stanovili v štátom certifikovaných laboratóriách. Jedine tak sme si istí, že odoberáme kvalitné suroviny bohaté na živiny. ''

Na nutričným štítku je obsah sodíka definovaný ako soľ, teda NaCl. S jednou porciou Many prijmete 1 g soli.

Užite si Manu ako súčasť pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Mana je vhodná pre každého zdravého dospelého jedinca.

Zdroj informácií:

online: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2005.209

 

The Latest posts

Uži si atraktívne kombinácie Many za skvelú cenu

Uži si atraktívne kombinácie Many za skvelú cenu

Láska naprieč vesmírom: svieža chuť jahôd a zamatová Mana ako dokonalý pár

Láska naprieč vesmírom: svieža chuť jahôd a zamatová Mana ako dokonalý pár

„Go Bananas!" so šialene dobrou banánovou novinkou

„Go Bananas!" so šialene dobrou banánovou novinkou