Selén

Jeden z prvkov s poetickým názvom, ktorý je nevyhnutný pre mnoho biochemických pochodov v organizme. Je súčasťou mnohých enzýmov s antioxidačnými vlastnosťami. Selén ďalej pomáha organizmu v obrane proti oxidačnému stresu, umožňuje regulovať hormóny štítnej žľazy a udržovať obranyschopnosť organizmu. V živočíšnych tkanivách sa v malom množstve vyskytujú aminokyseliny, v ktorých sa selén nachádza. Konkrétne ide o selenometionín a selenocysteín. Hlavnými zdrojmi selénu sú niektoré orechy (majmä para orechy), celozrnné potraviny, mliečne výrobky a hnedá ryža.

Je dokázané, že selén prispieva k normálnej spermatogenéze, k udržaniu normálneho stavu vlasov a nechtov, k normálnej funkcii imunitného systému a k normálnej činnosti štítnej žľazy. Ďalej prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom.

Pri konzumácii 5 porcií práškovej Many či Mana Drinku denne je príjem selénu 55 µg. Užite si Manu ako súčasť pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Mana je vhodná pre každého zdravého dospelého jedinca.

Zdroj informácií:

Dietary Reference Intakes for Water, Potassium, Sodium, Chloride, and Sulfate. National Academy Press, Washington, DC: 2005. PMID: 101209392 on-line: www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog/101209392

 

Tolerable upper intake levels for vitamins and minerals, Scientific Committee on Food, Scientific Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies, EFSA 2006, on-line: http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/efsa_rep/blobserver_assets/ndatolerableuil.pdf

Klinická štúdia:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2010.1727/epdf

The Latest posts

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.

Family Pack Mark 8 je tu. Najvýhodnejší spôsob, ako si vychutnať Manu.

Family Pack Mark 8 je tu. Najvýhodnejší spôsob, ako si vychutnať Manu.