Kyselina pantoténová, (Vitamin B5)

Kyselina pantoténová je označovaná aj ako vitamín B5. Ide o vo vode rozpustný vitamín, ktorý sa nachádza najmä v mäse, celozrnných výrobkoch a strukovinách. Aktívna forma kyseliny pantoténovej je koenzým A, ktorý sa v tele zúčastňuje metabolických reakcií sacharidov a lipidov a je nevyhnutný pre syntézu niektorých životne dôležitých látok, ako sú aminokyseliny, mastné kyseliny a cholesterol.

Bolo preukázané, že kyselina pantoténová prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, k normálnej syntéze a metabolizmu steroidných hormónov, vitamínu D a niektorých transmiterov. Ďalej prispieva k zníženiu miery únavy a k normálnej mentálnej činnosti. Pri konzumácii 5 porcií Mana Prášku či Drinku je príjem kyseliny pantoténovej 10,5 mg.

Užite si Manu ako súčasť pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Mana je vhodná pre každého zdravého dospelého jedinca.

Zdroje informácií:

Tolerable upper intake levels for vitamins and minerals, Scientific Committee on Food, Scientific Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies, EFSA 2006, on-line: http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/efsa_rep/blobserver_assets/ndatolerableuil.pdf

Vitamin and mineral requirements in human nutrition: report of a joint FAO/WHO expert consultation, Bangkok, Thailand, 21–30 September 1998. on-line: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/42716/1/9241546123.pdf

Klinické štúdie:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2013.3411/epdf

The Latest posts

„Go Bananas!" so šialene dobrou banánovou novinkou

„Go Bananas!" so šialene dobrou banánovou novinkou

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.