Vegetman: Aké je to stravovať sa výhradne Manou?

Vegetman: Aké je to stravovať sa výhradne Manou?

Je to rok a pol, čo začal meniť svoje telo na nepoznanie. V januári 2018 urobil zásadné rozhodnutie. Stal sa vegánom, začal sa intenzívne starať o zdravie a kondíciu svojho tela. Doslova od základov zmenil svoj život. Z tlstého chlapíka sa stal počas neuveriteľnej premeny vysekaný atlét. Tomáš, strážnik mestskej polície v českom Jičíne. Na Instagrame ako Vegetman.

Muž, ktorý sa pri ceste za zdokonalením svojho tela, mentálneho odhodlania a zásadovosti rozhodol vymyslieť vlastnú výzvu: 100 dní na Mane. Výhradne Manou sa stravuje už päťdesiat dní. A ďalších päťdesiat má pred sebou. Toto je jeho neuveriteľný príbeh.

 

„Prechodom na vegánstvo sa zmenil môj život. Počas ročnej premeny som každé tri mesiace držal desaťdňovú očistu tela, ktorá mi pomohla získať novú silu do života. Pochopil som, ako správne čítať svoje telo, začal som spoznávať jeho hranice a pochody. Konečne som sa v sebe vyznal, začal som vo veľkom čítať svoju maličkosť.

Už po štyroch mesiacoch od prechodu na vegánstvo a po druhej očiste som schudol o 25 kg. Nemal som žiadneho výživového poradcu, žiadneho trénera, vo fitku som bol párkrát. Svaly som nabral bez zdvíhania železa. Spravidla som posilňoval sám a len so svojou vlastnou váhou. Na konci mojej ročnej premeny som vážil o 29 kg menej a svoje telo som obrnil svalmi.“

U DOKTORA

„U doktorov som zistil, že som po roku a pol od začiatku svojej životnej premeny vyliečený zo všetkých predtým hroziacich chorôb. Všetky sledované atribúty v krvi mám v norme, zbavil som sa vysokého tlaku ai cholesterolu, na ktorý som mal predtým predpísanú liečbu.

Ukázalo sa, že mám pokojový pulz vrcholového športovca, aký môj skúsený lekár nikdy nevidel – pod 40 úderov za minútu! Pri preventívnom testovaní bolí zistené moje súčasné údaje – vek 27 rokov, výška 181 cm, váha 71,3 kg, tuk 6,1 %, svalová hmota 63,7 kg, metabolický vek 12 rokov, BMI 21,8.“

PROJEKT MANA 100 – KAŽDÝ DEŇ S MANOU

„Rozhodol som sa absolvovať 100 dní, počas ktorých budem jesť výlučne Manu. Tento alternatívny štýl veganského stravovania beriem ako sľubný zdroj svetla našej doby, ktorý stojí za kus môjho času a sústredenia. Cieľom môjho projektu je vyskúšať a merať, ako moje telo funguje na Mane počas dlhého obdobia a najmä v kombinácii s náročnou fyzickou záťažou.

Predtým som sa pri svojej ceste za najlepšou formou staral o dve veci: stravovanie a cvičenie. Teraz mi zostáva viac času na cvičenie, pretože o kvalitné stravovanie mám s Manou postarané. To očakávanie, ako ďaleko ma projekt môže posunúť, je také veľké, že ma nezastaviteľne ženie dopredu.

Pod záštitou spoločnosti Mana, ktorá môj projekt podporuje, pod dohľadom môjho obvodného lekára, výživového špecialistu z NATURHOUSE Jičín a s požehnaním mojej milovanej manželky som sa dobrovoľne vzdal tuhej stravy v mene šetrného stravovania budúcnosti.“

PREČO MANA

„Mane som doslova prepadol tento rok na jar v Himalájach, keď som vďaka nej s ľahkým žalúdkom prešiel cez 200 km. Uvedomil som si, že chcem byť súčasťou Many a podieľať sa na niečom veľkom. Chcem do hĺbky spoznávať jej potenciál!

Stravovanie len na Mane mi prinieslo do života vyrovnanosť. Už žiadne rozhodovanie o tom, čo do úst. Žiadne staranie sa o jedlo. Chcel som si vyskúšať, aké to je. Na 100 dní.“

MÁM ZA SEBOU 50 DNÍ NA MANE. AKO SA CÍTIM?

„Manou som sa začal stravovať v stopercentnom režime 5. augusta 2019. Približne každých desať dní vykonávam kontrolné merania, aby som sa uistil o správnom dávkovaní Many a svojej priebežnej kondícii. Zároveň pravidelne meriam vitamíny a minerály v tele pomocou špeciálneho lekárskeho prístroja.

Na stopercentný režim na Mane som nabehol doslova z nuly na sto. Žiadne postupné navykanie na tekutú stravu. Skočil som do toho po hlave, čo pre moje telo nebolo – samozrejme – ideálne, avšak mentálne to bol raketový štart, ktorý som s kozmonautskou stravou potreboval. Zároveň od prvého dňa naozaj veľa cvičím. Počas prvých 50 dní som odcvičil 74 hodín vo vysokej intenzite.

Telo si na tento režim a na úplne novú, izolovanú stravu muselo zvyknúť. Počas prvých 37 dní som stratil asi 4 kilogramy svalovej hmoty. Nevadilo mi to. Celý projekt pre mňa znamená oveľa viac než len čísla o svaloch. Je to o mojom mentálnom nastavení, o poznaní svojho tela. A tiež som veril, že je to len dočasná reakcia tela na zmeny v stravovaní a tvrdom cvičení. A to sa presne potvrdilo.

Od 38. dňa už zase postupne priberám na váhe. Za posledných deväť dní som pribral 1,2 kg kvalitnej svalovej hmoty. Adaptoval som sa na nutrične vyváženú stravu v nápoji a teraz už môžem potvrdiť, že svaly na Mane rastú. Bielkovín je v nej dosť a ja som pripravený dostať sa do svojej najlepšej telesnej formy.

Priemerne jem asi 2 600 kcal denne. Nedostatok energie som zatiaľ žiadny deň nepocítil. Naopak, ľahká strava v podobe Many ma zásobuje ohromným množstvom energie a moja sila stále rastie. U mnohých cvikov som dosiahol svoje osobné rekordy. Na poslednom meraní som tiež zistil, že mám teraz ideálny pomer meraných vitamínov a minerálov. Vďaka Mane a jej nutrične kompletnému zloženiu. Ďalšie pozitívum – mám také skvelé trávenie ako nikdy predtým.

A ďalšie pozitívum – už na piaty deň môjho projektu mi zmizli zo života chute na sladké. Stravovanie Manou je pre mňa presný rituál, ktorým vyživujem svoje telo a spravidla ma nelákajú chute na iné potraviny. Vďaka absencii akýchkoľvek rafinovaných cukrov v Mane som sa čoskoro začal cítiť oslobodený od sladkých chutí, ktoré ma v minulosti často sužovali.“

„Ako som na tom po mentálnej stránke? Úprimne, čakal som, že to bude oveľa horšie. Proces jedenia teraz dosť prežívam. Netrávim žiadny čas varením – o to viac si jedlo vychutnávam. Mám čas na to, aby som vedome prijímal potravu, nielen jedol svoju porciu jedla.

Ale pravdou je aj to, že sa už dlhšiu dobu cítim emočne utlmený, zrejme práve vďaka absencii vyššie zmienených cukrov (energie mám dosť). Moje prejavy sú rezervovanejšie, vraj so mnou nie je taká sranda. Moja sústredenosť značne narástla a rovnako tak zásadovosť (zrejme odraz zásadovosti mojej diéty). Možno za to môže aj fakt, že spoločné chvíle pri jedálenskom stole s mojou manželkou sú nudné – alebo skôr žiadne. Nezdieľame nadšenie zo spoločného jedla, pretože si každý jeme to svoje. Môj projekt je taká osamelá jazda a tí najbližší okolo mňa to pociťujú. To zatiaľ vnímam ako najväčšie negatívum môjho projektu.“

SLEDUJ PRIEBEH MÔJHO PRÍBEHU

„Moju cestu môžeš sledovať na Instagrame Vegetman. Každý deň tu zdieľam aktuálne informácie a štatistické údaje o projekte, tipy na cvičenie aj fotografie z môjho terajšieho života na Mane. Ak máš otázky k mojej ročnej premene, k low cost cestovaniu alebo k projektu s Manou, napíš mi správu. Rád pomôžem.

Motto môjho projektu znie: Radosť z nepohodlia nie je bežný jav, kým sa radosť nestane pohodlím života samotného.“

DÔLEŽITÉ PREHLÁSENIE

„Firma Mana, ktorá produkt vyrába, sa na projekte podieľa iba do istej miery, a to ako sponzor produktov Mana. Nie som v pracovnom pomere pre túto firmu a všetky závery, ktoré z projektu vyvodím, budú moje závery. Tento projekt je na moje vlastné riziko a prišiel som s ním ja sám. Nie som viazaný žiadnou zmluvou. Podotýkam, že nemám sľúbený žiadny druh odmeny za kladný výsledok či zverejnenie projektu, ani za dokončenie projektu.“

The Latest posts

Uži si atraktívne kombinácie Many za skvelú cenu

Uži si atraktívne kombinácie Many za skvelú cenu

Láska naprieč vesmírom: svieža chuť jahôd a zamatová Mana ako dokonalý pár

Láska naprieč vesmírom: svieža chuť jahôd a zamatová Mana ako dokonalý pár

„Go Bananas!" so šialene dobrou banánovou novinkou

„Go Bananas!" so šialene dobrou banánovou novinkou