Prebiotika a ich význam. Alebo ako si cez sviatky dopriať bez výčitiek

Prebiotika a ich význam. Alebo ako si cez sviatky dopriať bez výčitiek
Bifidobacterium – jeden z hlavných rodov baktérií, ktoré sú prirodzenou súčasťou zdravej črevnej mikroflóry človeka.
Tiež máš počas sviatkov tendenciu podliehať všemožným dobrotám a pocit ťažkého žalúdka už počas Vianoc akceptuješ asi ako Popoluška svoje rodinné problémy? :) Skús to tento rok inak! Pýtaš sa, ako na to? Ako pomôcť tráveniu, nemať pocit plného brucha a cítiť sa fit aj počas sviatkov? Ak budeš kombinovať jedlá s rozmyslom, budeš okrem zemiakového šalátu a cukroviniek jesť aj menej tučné a sladené jedlá s optimálnym obsahom vlákniny, nebudeš hltať a pestrú stravu navyše podporíš pohybom, potom môžeš Vianoce prežiť s ľahkosťou a bez zlého svedomia z občasného maškrtenia. Spoj príjemné s užitočným a nahraď 1-2 jedlá denne Manou, ktorá je zdravá aj chutná a navyše vďaka nej podporíš správne trávenie. Chceš vedieť viac? Potom určite pokračuj v čítaní.

Zameraj sa na prebiotiká. Čo to je?

Keď je reč o správnom trávení a optimálnej výžive, ponúka sa téma tzv. probiotík a prebiotík. Ak ťa niekedy na dovolenke zastihli žalúdočné problémy, prípadne máš – nedajbože – skúsenosť s dlhodobejším užívaním antibiotík, probiotiká sú ti určite dobre známe. Ide o živé, zdraviu prospešné baktérie, ktoré sú veľmi podobné „dobrým“ mikroorganizmom vo tvojich črevách (tzv. črevnom mikrobióme). Optimalizujú trávenie, majú pozitívny vplyv na imunitu, zneškodňujú patogénne baktérie a sú užitočné aj pri zrážaní krvi.

Ale čo prebiotiká, sú ti tiež známe? Ide o – jednoducho povedané – stravu pre spomínané probiotické črevné baktérie zaisťujúce harmonické fungovanie tvojho trávenia. Tým však ich funkcia nekončí. Prebiotiká okrem podpory rastu a aktivity zdraviu prospešných baktérií tiež tlmia činnosť potenciálne nebezpečných baktérií, respektíve zabraňujú množeniu patogénnych mikroorganizmov a vstrebávaniu toxínov, zlepšujú obranyschopnosť organizmu, regulujú črevné pH a podporujú tak vstrebateľnosť napríklad vápnika a horčíka a majú kladný vplyv na metabolizmus tukov a sacharidov.

Dôležitosť prebiotík naberá na vážnosti, keď si uvedomíš, že optimálne trávenie zásadne ovplyvňuje funkcie tvojho mozgu a celkovú pohodu. Hovoríme tu o tzv. osi črevá-mozog. Viac sa môžeš dočítať tu.

Ale späť k prebiotikám a ich významu pre optimálne trávenie. Ak si teraz kladieš otázku, ako svojmu telu zaistiť ich dostatočný príjem, musíme sa ešte zastaviť pri vláknine. Čítaj ďalej a všetko ti vysvetlíme.

Súvislosť spokojného mikrobiomu, prebiotík a vlákniny

To, čo bežne nazývame vlákninou, sú vlastne sacharidy (polysacharidy a oligosacharidy) rastlinného pôvodu. Okrem bielkovín, tukov a sacharidov je vláknina ďalšou dôležitou makroživinou a významnou zložkou ľudskej potravy. Delíme ju na rozpustnú a nerozpustnú.

 Práve rozpustná vláknina plní v organizme – okrem iného – prebiotickú funkciu, a preto sa často nazýva ako tzv. prebiotická vláknina. Najlepším prirodzeným zdrojom prebiotickej vlákniny je polysacharid inulín, ktorý sa nachádza napríklad v koreni čakanky, v hľuzách topinamburu, v špargli, cesnaku, cibuli či v póre, ale aj v Mane! Prebiotickú vlákninu nájdeš vo forme cenných betaglukánov aj v obilninách ako ovos či jačmeň. Betaglukány pomáhajú udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi a podporujú imunitný systém. Zdrojom rozpustnej vlákniny sú aj strukoviny (napríklad fazuľa, šošovica či v hrach), orechy i morské a sladkovodné riasy.

Najlepším prirodzeným zdrojom prebiotickej vlákniny je polysacharid inulín, ktorý sa nachádza napríklad v koreni čakanky.

 Medzi hlavné roly rozpustnej, teda aj prebiotickej vlákniny, patrí:

 • Podpora rastu a funkcie prospešných črevných baktérií.
 • Pocit nasýtenia, pretože zvyšuje objem tráveniny v žalúdku a spomaľuje jeho vyprázdňovanie, čo vedie k dlhšie trvajúcemu pocitu nasýtenia. Vláknina tým zároveň podporuje efektívne vstrebávanie živín.
 • Urýchlenie priechodu tráveniny hrubým črevom, čo vedie k zníženiu rizika zápchy – podporuje tzv. črevnú motilitu.
 • Zníženie celkového glykemického indexu prijatej potravy, čím pomáha regulovať hladinu glukózy v krvi.
 • Vláknina aktívne spomaľuje vstrebávanie sacharidov, ale aj tukov z potravy. Tým prispieva ku kompenzácii cukrovky a znižuje hladinu cholesterolu, vďaka čomu je tiež prospešná v prevencii srdcovo-cievnych ochorení.

Nezabudneme sa však zmieniť ani o vláknine nerozpustnej, ktorá v ľudskom organizme funguje ako tzv. črevná kefka, teda čistí črevá mechanicky. Zároveň podporuje peristaltiku čriev a optimálne vylučovanie. Nerozpustnú vlákninu nájdeš predovšetkým v otrubách, strukovinách či v semenách, ale aj v zelenine a ovocí.

A čo keď je vlákniny nedostatok?

Nedostatok vlákniny v strave je dnes všeobecným problémom. Na zaistenie normálnej funkcie čriev je podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) odporúčaný denný príjem vlákniny (RDI) 25 – 30 g/deň. Tuzemské výskumy pritom uvádzajú, že Slováci prijímajú denne iba okolo 12 g vlákniny. Príjem vlákniny je pritom všeobecne nižší práve v zimnom období, keď si častejšie doprajeme ťažké jedlá a zároveň jeme menej ovocia a zeleniny.

 Súčasne bolo preukázané, že nedostatočný príjem vlákniny v strave (keďže častejšie konzumujeme pečivo z bielej múky namiesto celozrnnej a potraviny živočíšneho pôvodu namiesto dostatočného množstva zeleniny, ovocia a strukovín) je úzko prepojený s rozvojom mnohých civilizačných chorôb. Okrem iného súvisí so vznikom kardiovaskulárnych ochorení, kolorektálneho karcinómu (teda zhubného nádorového ochorenia hrubého čreva a konečníka), so zvýšeným rizikom cievnej mozgovej príhody či cukrovky II. typu.

Mana ti kryje chrbát nielen cez Vianoce, ale po celý rok!

Chceš si zaistiť dostatočný príjem vlákniny aj všetkých ostatných živín a pritom nestrácať čas štúdiom nutričných tabuliek a zloženia rôznych potravín? V pohode – siahni po Mane! Najnovšia receptúra Mark 6 ti už v 1 porcii ManaPowderu dodá 4 g rozpustnej a 3 g nerozpustnej vlákniny. V prípade 1 ManaDrinku získaš 3,3 g rozpustnej a 1,1 g nerozpustnej vlákniny. To je dokopy viac než 2 krajce celozrnného chleba! Ak si chceš počas sviatkov odľahčiť jedálniček po celý deň, denná dávka ManaPowderu ti dodá – pri štandardnom dávkovaní – dohromady až 35 g vlákniny a denná dávka ManaDrinkov 26,4 g vlákniny. S prehľadom tak pokryješ odporúčaný denný príjem.

Mana obsahuje celkom 8 zdrojov vlákniny v rozpustnej aj nerozpustnej forme:

 • Prebiotická vláknina inulín z koreňa čakanky: ako prebiotikum podporuje rast priateľských črevných baktérií, čo vo výsledku znižuje problémy s trávením a zlepšuje imunitu.
 • Ovsená vláknina s betaglukánmi: optimalizuje vstrebávanie cholesterolu a tým prispieva k udržaniu jeho normálnej hladiny v krvi. Zároveň posilňuje imunitu.
 • Mrkvová vláknina: má vysoký podiel nerozpustnej vlákniny a tým pomáha tráviť živiny a dodáva pocit sýtosti.
 • Vláknina z konope: podporuje črevnú peristaltiku a napomáha tak vyprázdňovaniu.
 • Vláknina z hrachu: hrach obsahuje okrem vlákniny aj bielkoviny, vitamíny skupiny B a minerálne látky – napríklad draslík.
 • Vláknina zo sladkovodnej riasy (chlorelly): je zdrojom rozpustnej i nerozpustnej vlákniny, bielkovín a ďalších fytonutrientov, ako sú najmä flavonoidy s antioxidačným účinkom.
 • Vláknina zo sóje: v minoritnom zastúpení.
 • ManaPowder obsahuje navyše arabskú gumu (rozpustný typ prebiotickej vlákniny), zatiaľ čo ManaDrink je doplnený celulózou (nerozpustná vláknina s funkciou zahusťovadla na dosiahnutie krémovej a jemnej konzistencie).

Vlákninou však výhody Many zďaleka nekončia!

Mana je nutrične plnohodnotná potravina s vyváženým pomerom všetkých potrebných živín: bielkovín s kompletným aminokyselinovým spektrom, sacharidov s nízkym glykemickým indexom (29), tukov s presne vyváženým množstvom omega-3 a omega-6 mastných kyselín a s celým spektrom 38 vitamínov. Dohromady tak Mana tvojmu organizmu dodá všetkých 42 esenciálnych nutrientov pre zdravie tela i mysle.

Stačí použiť ManaPowder namiesto múky, pridať kokos a niekoľko ďalších ingrediencií a máte úplne dokonalé  kokosové guľky!

Mana ti navyše dáva nekonečné možnosti kombinovania s obľúbeným ovocím, zeleninou či korením. Skvelou voľbou je napríklad dať si na raňajky smoothie pripravené z ManaPowderu s banánom a škoricou, čím nakopneš svoj mikrobióm a zároveň si skvelo pochutnáš. Vzhľadom na blížiace sa sviatky si môžeš s Manou pripraviť dokonca aj chutné vianočné pečivo – priateľské pre tvoje zažívanie. Inšpiruj sa v našich receptoch.

Mana je teda inteligentným riešením, ak chceš odľahčiť zažívanie a zostať cez Vianoce v pohode a nad vecou.

Zdroje:

[1] P. Kohout, E. Chocenská (2007) Průzkum příjmu vlákniny v České republice.
Online: https://www.vyzivaspol.cz/wp-content/uploads/2015/09/vyziva-5-2007.pdf

[2] P. Kohout (2008) Může strava bohatá na vlákninu předcházet rakovině a infarktu?
Online: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2008/12/04.pdf

[3] Carbohydrates in human nutrition. Report of a Joint FAO/ WHO Expert Consultation. FAO Food and Nutrition Paper No. 66 Food and Agriculture Organization of the United Nations: Rome 1998.
Online: http://www.fao.org/docrep/w8079e/w8079e00.html

[4] G. H. Douglas, et al. (2018) Dietary fiber for glycaemia control: Towards a mechanistic understanding. Bioactive Carbohydrates and Dietary fiber.
Online: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2212619817300128

[5] Scientific Opinion on Dietary Reference Values for carbohydrates and dietary fiber1 EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition, and Allergies (NDA), EFSA 2010.
Online: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2010.1462/epdf

[6] D. Aune et al. (2011) Dietary fiber, whole grains, and risk of colorectal cancer: systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies.
Online: https://www.bmj.com/content/343/bmj.d6617

[7] J. Gojda: Klinická studie: Stanovení glykemického a inzulinemického indexu výživy MANA drink. Online: https://bit.ly/3Fo1uNb

[8] Beta-glukany, Bezpečnost potravin, Ministerstvo zemědělství: 
Online: https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76537.aspx

[9] Diet, nutrition and the prevention of chronic diseases. Report of a Joint WHO/FAO Expert Consultation. WHO Technical Report Series No. 916 World Health Organization: Geneva 2003.
Online:
http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/42665/1/WHO_TRS_916.pdf

[10] R. R. Watson and V. R. Preedy (2010) Bioactive Foods in Promoting Health: Probiotics and Prebiotics. Online: https://www.sciencedirect.com/book/9780123749383/bioactive-foods-in-promoting-health

[11] S. L. Dwivedi et al. (2016) Reference Module in Food Science: Microbiome, Prebiotics, and Human Health.
Online: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780081005965031541

[12] M. Y. M. Imran et al. (2021) Chapter 26 - New Formulations and Products in Prebiotic Food: Advances in Probiotics.
Online: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128229095000265

The Latest posts

Uži si atraktívne kombinácie Many za skvelú cenu

Uži si atraktívne kombinácie Many za skvelú cenu

Láska naprieč vesmírom: svieža chuť jahôd a zamatová Mana ako dokonalý pár

Láska naprieč vesmírom: svieža chuť jahôd a zamatová Mana ako dokonalý pár

„Go Bananas!" so šialene dobrou banánovou novinkou

„Go Bananas!" so šialene dobrou banánovou novinkou