blogy
13. september 2022
Vyhýbaš sa tukom kvôli fyzičke alebo chudnutiu? Namiesto six-packu si koleduješ o zdravotné problémy
Nízkotučný jogurt na raňajky. Šalát na obed bez kvapky oleja. Zásadne kuracie mäso a iba dusené na panvici... Sú ti tieto pravidlá známe? Je to nezmyselný pozostatok pravidiel chudnutia z 90. rokov zo sveta kostnatých modeliek alebo kulturistických súťaží. Ale... Tuk je nevyhnutný pre zdravý metabolizmus a telo.
Život nie je čiernobiely. Pre tuky to platí dvojnásobne.
Pravdepodobne si už počul, že tuky sa delia na dobré, resp. zdravé a nezdravé, ktoré vytvárajú okolo brušných svalov škaredú vrstvu a spôsobujú nielen obezitu, ale môžu tiež ohroziť srdce, cievy a metabolické procesy v tele. V princípe to pravda je. Pravdou však je aj to, že vaše cievy, srdce a mozog potrebujú tuk, aby mohli fungovať. Tvoj metabolizmus ich potom musí byť schopný stráviť. Niektoré vitamíny telo bez tukov dokonca nedokáže ani absorbovať. Takže tvrdenie, že tuky sú škodlivé, je mýtus! A nie je jediný! Poďme sa preto na ne spoločne pozrieť!
Mýtus č. 1: Keď vyradím tuky, schudnem
Priznajme si, že tuk je takmer vo všetkom a nedá sa mu úplne vyhnúť. Vylúčiť tuk zo stravy úplne nie je možné. V skutočnosti sa týmto spôsobom tukov nezbavuješ, len sa ochudobňuješ o výhody, ktoré dobré tuky prinášajú. A telo je zmätené. Nedostatok tukov spôsobí, že ich telo nepovažuje za pravidelný zdroj energie, ktorý by malo spracovať a ukladá ich na neskôr. Ak teda nebudeš konzumovať tuky v optimálnom množstve, telo ich bude považovať za akúsi vzácnosť. A namiesto toho, aby ich premenil na energiu, urobí z nich zásoby na horšie časy. Tvoj sen o six-packu bude navždy preč.
Ak však do svojho jedálnička tuky zaradíš, telo sa ich naučí efektívne využívať. Napríklad omega-6 nenasýtené mastné kyseliny v správnom pomere regulujú metabolizmus a prispievajú k jeho správnemu fungovaniu. A to chceš!
Mýtus č. 2: Nejem tuky, chránim srdce
Je to presne naopak. Kardiovaskulárny systém potrebuje na správne fungovanie zdravé tuky. Je dokázané, že omega-3 mastné kyseliny pri optimálnej konzumácii napomáhajú znižovať riziko infarktu a mŕtvice. Španielsky výskumný ústav Hospital del Mar napríklad zistil, že správny pomer omega-3 v strave môže predĺžiť život až o 5 rokov.
Novinka
ManaDrink | Choco
Telo si omega-3 nedokáže vytvoriť samo, odborníci preto odporúčajú ich suplementáciu alebo doplnenie výberom vhodnej stravy. Vďaka Mana výrobkom môžeš na tieto doplnky zabudnúť. Je to potravina plná živín, ktorá ti dodá presne to, čo potrebuješ. A v optimalizovanom pomere. Vyskúšaj ManaDrink! Jedným otočením uzáveru získaš všetky potrebné vitamíny, minerály a zdravé tuky.
Mýtus č. 3: Nízkotučný jedálniček vedie k vitalite
Toto tvrdenie nemožno spochybniť. Položme si ale otázku, čo je to vitalita? Pohyb bez bolesti a dobrý zdravotný stav primeraný veku? Čulá myseľ? Duševná pohoda a radosť zo života? Pre nás je to určite kombinácia všetkých týchto faktorov. Dobré tuky sú kľúčové aj v čase rekonvalescencie pacienta po mŕtvici.
Dlhodobý nedostatok omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín má totiž veľmi nepriaznivý vplyv na mozog a môže viesť k depresii. Podľa Klinického zdravotníckeho centra v Severnej Karolíne ich zaradenie do jedálnička pomáha mozgu, koncentrácii a kvalite spánku.
Pokiaľ ide o pohybový aparát, dobré tuky pomáhajú v boji proti osteoporóze a artritíde. Český Štátny zdravotný ústav uvádza, že správny pomer omega-3 a omega-6 v strave pomáha regulovať výskyt zápalov v tele.
Dodržuj pár jednoduchých pravidiel
Vo všeobecnosti platí, že veľké množstvo nasýtených mastných kyselín a transmastných kyselín v strave nie je dobré. Svetová zdravotnícka organizácia vydala odporúčanie, aby dospelí Európania neprekračovali hranicu 30 % optimálneho denného energetického príjmu a zamerali sa na pomer dobrých a zlých tukov v strave. Dobré tuky by mali tvoriť dve tretiny z celkového príjmu tukov.
Tieto zdroje tukov často nechceš:
- syry
- živočíšne maslo
- plnotučné mlieko
- stužené tuky
- paštéty
- sladké pečivo
Týmto dobrotám povedz pravidelne „áno”:
- rastlinné oleje
- avokádo
- orechy
- ryby a morské plody
- sója
- ľanové semienka
- ManaDrink alebo ManaPowder
Novinka
ManaPowder | Origin
Udržať si optimálny príjem živín nie je vždy jednoduché. Vďaka Mane však už nemusíš nič počítať. Odporúčaná denná dávka obsahuje všetko, čo tvoje telo potrebuje. Obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitamín D a vitamíny A, E a K. S ManaPowder môžeš presne kontrolovať príjem kalórií.
KúpiťStredomorská strava víťazí. Nemusíš si však hneď baliť kufre, daj si Manu!
Lekársky časopis Lancet nedávno uviedol, že stredomorská strava je jednou z najlepších práve preto, že obsahuje vysoký podiel zdravých tukov. Ľudia s takouto stravou majú o 26 % nižšie dlhodobé riziko srdcového infarktu ako ostatní.
Naopak, jedálniček Čechov, Slovákov a Francúzov obsahuje jeden z najnižších podielov rýb v rámci európskych národov a teda aj zdravých tukov v strave. Čo s tým? Vieme, že by si rád išiel za slnkom a morom, no máme pre teba jednoduchšie a rýchlejšie riešenie. Daj si Manu!
Zdroje:
[1] World Health Organization:
https://cdn.who.int/media/docs/default-source/nutritionlibrary/nugag/diet-and-health/nugag_public_consultation_comments_received_pufa.pdf?sfvrsn=17fc61bf_3
[2] Javier Delgado-Lista, Juan F Alcala-Diaz, Jose D Torres-Peña (2022) Long-term secondary prevention of cardiovascular disease with a Mediterranean diet and a low-fat diet (CORDIOPREV): a randomised controlled trial.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35525255/
[3] Harvard Medical School (2019) No need to avoid healthy omega-6 fats.
https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/no-need-to-avoid-healthy-omega-6-fats
[4] Státní zdravotní ústav. OMEGA 3 a ZDRAVÍ.
https://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/omega-3-a-zdravi
[5] Freydis Hjalmarsdottir (2018) 17 Science-Based Benefits of Omega-3 Fatty Acids.
https://www.healthline.com/nutrition/17-health-benefits-of-omega-3
[6] Safi U. Khan, Ahmad N. Lone, Muhammad Shahzeb Khan (2021) Effect of omega-3 fatty acids on cardiovascular outcomes: A systematic review and meta-analysis.
https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370%2821%2900277-7/fulltext