Ahoj, volám sa Mana a som udržateľná

Ahoj, volám sa Mana a som udržateľná

Pre niekoho je vegánstvo módny výstrelok, pre iného zase ideológia alternatívnych jedincov alebo nový výmysel ekoaktivistov. Pre nás v Mane je to ale prístup a smer, ktorý má logiku, a to zo všetkých uhlov pohľadu. Predovšetkým je to ale pohľad do budúcnosti. Aj preto Mana neobsahuje žiadne živočíšne ingrediencie. Všetko najlepšie k Svetovému dňu vegánov nám všetkým! 

Dátum 1. 11. bol vybraný ako sviatok vegánstva pri príležitosti založenia britskej Vegánskej spoločnosti v roku 1994. V tento deň sa preto na vás obraciame s prosbou, aby ste sa na chvíľu pozastavili nad konceptom a prístupom, ktorý vegánstvo prináša.

PREČO NÁM VEGÁNSTVO DÁVA ZMYSEL

Možno ti to napadne ako prvé, ale naším hlavným motívom nie je len to, že milujeme zvieratá a nechceme im ubližovať. Zaujímajú nás tiež štúdie, dáta a čísla, ktoré hovoria o tom, ako sa to všetko týka ekológie a našej planéty. Poďme sa na to pozrieť konkrétnejšie.

Vieš o tom, že živočíšna výroba je v porovnaní s rastlinnou náročnejšie na pôdu, financie a ešte je aj menej efektívna? Predstav si napríklad pôdu s určitou rozlohou, na ktorej sa pestuje sója, ktorá uživí 60 ľudí. Rovnako rozľahlá pôda pre chov dobytka uživí iba 2 ľudí. Mimochodom, na výrobu 1 litra mlieka sa spotrebuje 1 000 pitnej vody. O smutnej krave, ktorá by radšej dala mlieko teliatku vo vedľajšom chlieviku, ani nehovoríme.

Vieš si predstaviť, koľko lesov muselo padnúť, aby sa rozšírili pastviny na chov dobytka? A aká obrovská musí byť spotreba vody na jeho napájanie? Koľko exkrementov a metánu nám náš milý dobytok necháva na zemi i vo vzduchu? Aké dlhé sú plastové siete a laná, ktoré plávajú v oceáne? Tieto a ďalšie otázky sa v spojitosti so živočíšnou produkciou vznášajú nad nami všetkými – a sú stále naliehavejšie.

PLANÉTA NIE JE VŠEMOCNÁ A UŽ VÔBEC NIE BEZODNÁ

Štúdia prestížneho magazínu Nature odhalila, že ak neobmedzíme spotrebu mäsa aspoň o 90 %, čoskoro sa ľudstvo nedokáže uživiť. OSN vo svojej poslednej správe pritakáva a hovorí, že v roku 2050 bude planétu obývať 10 miliárd ľudí a je absolútne nereálne, že by planéta taky veľký počet v stave, v akom bude, zvládla nasýtiť.

Čo z toho vyplýva? Ak sa nechceš stať vegánom, skús zvážiť aspoň čiastočné obmedzenia. Aké napríklad? Človek by mal z taniera ubrať priemerne 75 % hovädzieho a 90 % bravčového mäsa. A ešte si odpustiť približne polovicu vajec. Nám to nepríde ako nič náročné v porovnaní s tým, aký efekt to môže mať, čo myslíš? :-)

Vždy platí, že treba začať od seba a my sme začali už pred niekoľkými rokmi. Preto v našich produktoch nenájdeš žiadne živočíšne produkty a máme v pláne zlepšovať aj naše obalové materiály, aby sme tu po sebe zanechali čo možno najmenej toho nepotrebného.

Napísané s láskou a pokorou k našej planéte, k našej Zemi.

The Latest posts

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá mágia.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.

Prichádza tyčinka na novej úrovni. ManaBar.

Family Pack Mark 8 je tu. Najvýhodnejší spôsob, ako si vychutnať Manu.

Family Pack Mark 8 je tu. Najvýhodnejší spôsob, ako si vychutnať Manu.